když masky padají

Když masky padají

Během svého dospívání zažívala nepříjemné projevy šikany, kdy se za svůj vzhled, chování i samotné bytí styděla. Ráda se začetla do pohádek Hanse Christiana Andersena a připadala si jako ošklivé káčátko, které je odmítané a nechtěné. Jak moc mu rozuměla a se všemi postavami, jež zmítal osud, se dokonale sžila! Uzavřela se do svého vnitřního světa, kde čerpala sílu, a dění kolem ní najednou přestalo existovat. Nechala na sebe působit své vlastní prožitky a fantazie do takové míry, že si vytvořila naprosto uzavřenou bariéru mezi sebou a okolím.

Časem se změnila v ženu, která přitahovala pohledy a zájem. Nechápala proč a na svou obranu si nasadila masku ledové královny, jejíž fasádu si za ta léta posměchů pečlivě vybudovala. Jak přimět někoho, kdo uvěří, že nestojí za nic, ba ani za ten úsměv, aby jako mávnutím kouzelného proutku odhalil svou krásu? Linnéa se musela umění být ženou naučit, malé kousky ledu ze sebe jeden po druhém odlupovala.
Lekce, které povinná školní docházka nenabízí, hledala v dámských časopisech, kde hltala řádky o kosmetice, módě a sebevědomí. Filmy pro pamětníky se záhy staly její studnicí, kde s úžasem sledovala půvabné pohyby hereček. Jak se tenkrát ženy uměly vlnit, a především jak přesně věděly, do čeho své nádherné tělo obléknout… pomyslela si. Kéž by i jí někdo předal návod, jak na to.

Její krůčky k sebepřijetí a k obnovení sebedůvěry byly pomalé, nejisté a kolikrát měla chuť se otočit a vrátit se zpět do svého úkrytu šedé myšky. Vždyť já přece nikdy nebudu plná vášně jako Marilyn Monroe nebo úchvatně ženská jako Sophia Loren či Audrey Hepburn s jejím pronikavým pohledem, říkala si v duchu se slzami v očích. Jako kdyby na tomhle záleželo… Musel uběhnout delší čas, aby si uvědomila, že ona je sama sobě originálem a že je přesně taková, jakou má být.

Na prahu svých třicátých narozenin se zřekla svých krátkých vlasů a začala si pěstovat hřívu, která představovala vstup do světa, který byl pro ni až moc dlouho uzamčený nebo spíš byl prostředím, na něž se bála pomyslet. Místo, kde s odvahou a pýchou může být tou ženou, jíž vždy toužila být… ve svém srdci.

Teď tu stála s obnaženou duší a hleděla do neonů sytých barev. Sama za sebe, se sebou a vším, co k ní patří. Vystupovala sice pod jiným jménem a pod nánosy výrazného líčení by ji vzdálenější příbuzní jen stěží poznali, po pravdě však nehrála nikoho cizího. Role být sama sebou je mnohdy ta nejtěžší.

Pokračování příběhu si můžete dočíst ve sbírce povídek „Poznej mě slovy“. Nemusíte pro ni chodit daleko, stačí si vybrat ZDE.

Jsem Petra – vášnivá tvůrkyně slov a sběratelka příběhů. Miluji, když mi ŽIVOT pošle inspiraci a já mohu jeho postřehy zaznamenat. Do svých textů vkládám otisk své duše a mého vnitřního světa. Psaní mi je terapií a díky němu zcela ožívám a jsem sama sebou naPLNO. Opustím roli pečující maminky a podporovatelky ostatních a stávám se svobodně tvořící podle mých potřeb. Mé povídky inspirují a zavedou čtenáře do míst, kde mohou objevovat a poznávat nejen sebe samotné. Díky svým prožitým zkušenostem se mohu i já vydávat na nová dobrodružství. Jsem autorkou sbírky povídek POZNEJ MĚ SLOVY a vytvořila jsem také kartičky podpory pro různé životní okamžiky. Obojí si můžete zakoupit zde. Nachystala jsem pro vás úryvky textů, ať víte, zda vám sednou. Mám rozepsanou novou knihu, která bude o mé dceři s vážným kombinovaným postižením, jejíž radost ze života mi je navzdory všem překážkám každodenní inspirací. Postupně vkládám další povídky či poezii pro pravidelnou dávku čtení. Jsem rovněž mentorkou sebepéče a sebepřijetí pro pečující osoby, aby v péči o druhé neztratily samy sebe. Více o této roli najdete na https://www.petrarohovska.cz/. Ať se tu cítíte jako ve vašem doma ♥
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.