Petra Rohovská - povídky

Hlas srdce v horách

Alice si už ani nevzpomínala, kdy se naposledy rozběhla do strání a vstříc hrbolkům skalnaté krajiny. Kdy se naplno odevzdala šumu větru a nechala se jím pohupovat až ji odvál na nečekaný výlet. Kdy se jen tak myšlenkami zapomněla a nechala se svobodně vést bez plánů a přísné agendy dne. Kdy se jí poštěstilo ztratit pojem o čase a krásně splynout s přítomností jako těla milenců, jenž se propletou v jednotné dílo.

Připadalo jí to jako včera, když teď stála před chatkou rodičů a vzhlížela před sebe vstříc tak známému prostředí. Vlasy měla sepnuté v culíku a na sobě svetřík, který ji kdysi upletla její milovaná babička. Nechala ho ve svém pokojíčku jako upomínku na dávné časy, kdy si bezstarostně užívala každý den a těšila na zítřky.

Promítaní svého filmu z minulosti zastavila v den, kdy po další vyhrocené hádce s matkou, si sbalila kufr, hodila poslední pohled na své doupě a složila svůj pruhovaný svetr do šuplíku. Tam měla uschované další vzpomínky v podobě fotek, výstřižků z časopisů, kamínků a dalších neživých pokladů. Mívala tam i skrýš pro hlemýždě, kterým v jednom z objemnějších šuplíků nachystala nový domov. Pravidelně je zásobovala čerstvou trávou, listy a dešťovou vodou a doufala, že se rodina brzy rozroste.

Po nějaké době a zrovna, když se honila s kamarády před domkem, zaslechla výkřik doprovázený nadávkami její matky. Zvuk se linul z jejího pokoje, kam nesměle nakoukla a když se její oči střetli s matčinými a přečetla si v nich výraz vzteku, hněvu a kárání, tak jí bylo hned jasné, že její hlemýždí úkryt byl objeven. Co hůř? Stal se místem (zlo)činu. Plži byli mrtví!

I dnes, po tolika letech, se jí při té neblahé vzpomínce zaleskli oči slzami. Kolik dalších věcí se událo a co vše se ještě bude muset stát, aby jednou provždy zavřela dveře minulosti? „Que seráá seráá…whatever will be, will be…“. Prostě nějak bude, budoucnost nevidíme, je před naším zrakem skryta.

Přijela pár dnů poté, co obdržela sms zprávu psanou pozdě v noci, a ještě teď se zachvěla při pomyšlení na její obsah. „Milá Alice, tátu včera odvezli do nemocnice. Jeho stav je vážný. Prosím, přijeď. Máma.“. Její otec náhle onemocněl a matka, se kterou mnoho let bojovala, jí požádala o pomoc a podporu. Alice opustila jistotu velkoměsta, aby se vrátila k velkým obavám a vnitřním strašákům.

Kolikrát chtěla svůj vztah s matkou urovnat? kolikrát se jí chystala napsat dopis, kde chrlila jedno slovo za druhým, aby papír nakonec roztrhala a spálila ve dřezu? Kolikrát si přála, aby se něco stalo, co by je přimělo být jedna pro druhou? Její přání bylo vyslyšeno a osud Alici přivál zpět. Jako by se tátova nemoc stala symbolem dořešení starých křivd a bolestí z minulosti. Jeho uzdravení by pak mohlo být příslibem pro lepší budoucnost.

Pokračování si můžete přečíst v chystané e-sbírce povídek „Poznej mě slovy“, která již brzy bude k zakoupení zde na těchto webových stránkách. Chcete vědět o ní jako první? Stačí se registrovat ZDE.

Můj projekt se zaměřuje na příběhy, jež píše sám život a já, jako jeho pozorovatelka a průzkumnice, je zaznamenávám do povídek, které jsou zčásti smyšlené a zčásti inspirované mými zkušenostmi. Mé postavy v příbězích prožívají své snáze i nesnáze naplno, stejně jako jejich autorka. Vkládám do nich svou duši, své prožívání a část mého já. Hraji si se slovy a písmenky tak, aby z nich vznikl příběh, jež může sloužit ostatním čtenářům jako inspirace. Nebojím se otevírat různé třinácté komnaty a odhalovat bohatou škálu témat. Mé heslo je žít naPLNO navzdory, nebo díky, všem možným překážkám. Jsem s(e)pisovatelka příběhů ze života a mentorka. Kromě povídek, do kterých se můžete začíst zde na mých stránkách, jsem pro vás vytvořila kartičky s další inspirací, které si můžete ZDARMA stáhnout ZDE >>. Nadšenci pro písmo se mohou díky mému e-booku pustit do díla a rozehrát partii se slovy.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.